Zo sveta

Arménsky premiér vyhlásil, že Európa by mala „očakávať Turecko pri Viedni“

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že v prípade nesprávneho posúdenia geopolitického významu situácie v Náhornom Karabachu by Európa mala „očakávať Turecko pri Viedni“, čo podľa jeho názoru súvisí s ankarskou imperialistickou politikou

„Očakávam jasné stanovisko. Ak medzinárodné spoločenstvo nesprávne zhodnotí geopolitický význam tejto situácie, mala by Európa očakávať Turecko pri Viedni,“ povedal Pašinjan počas rozhovoru pre Bild v rámci odpovede na otázku, aké opatrenia by malo Nemecko v súčasnej situácii podniknúť.

Podľa Pašinjana sa „Náhorný Karabach a Arménsko teraz stali frontom civilizácie“.

„Problém je v tom, že Arméni na Južnom Kaukaze sú poslednou prekážkou expanzie Turecka na sever, juhovýchod a východ. Turecká imperialistická politika siaha oveľa ďalej než na Južný Kaukaz. Pozrime sa na akcie Turecka v Stredomorí, Líbyi a na Strednom východe, v Iraku a Sýrii,“ povedal predseda vlády Arménska.

Pašinjan zdôraznil, že súčasná eskalácia v Náhornom Karabachu má medzinárodný význam z troch dôvodov. „Po prvé preto, že, ako som povedal, Turecko regrutuje a prepravuje teroristov zo Sýrie, aby bojovali proti Náhornému Karabachu a Arménsku. Po druhé, do tohto procesu je zapojená turecká armáda. To ukazuje imperialistickú politiku Turecka, ktorého kroky smerujú k obnoveniu tureckej ríše,“ povedal Pašinjan v interview pre nemecké noviny.

Rad štátov, vrátane Ruskej federácie a Francúzska, vyzval strany k zdržanlivosti. Turecko vyhlásilo, že poskytne Azerbajdžanu všetku požadovanú p odporu v súvislosti s ďalším zhoršením situácie v Náhornom Karabachu.

Alijev vyzval Francúzsko, aby sa ospravedlnilo za Macronove slová o žoldnieroch v Karabachu

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev vyhlásil, že požaduje od Francúzska ospravedlnenie za slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o údajnom presune sýrskych militantov do Baku za účelom vedenia bojov v Náhornom Karabachu.

Macron skôr uviedol, že 300 sýrskych ozbrojencov bolo prepravených letecky cez turecké mesto Gaziantep do Baku.

„Žiadni žoldnieri nie sú, máme armádu 100 000 vojakov. Žiadam, aby sa Francúzsko ospravedlnilo a prejavilo zodpovednosť, „povedal Alijev v rozhovore pre televízny kanál Al-Arabíja.

Ruské ministerstvo zahraničia v stredu uviedlo, že Moskva je znepokojená správami o presune ozbrojencov nelegálnych ozbrojených skupín do zóny konfliktu v Náhornom Karabachu. Bolo uvedené, že podľa prichádzajúcich informácií sú ozbrojenci ilegálnych ozbrojených skupín, najmä zo Sýrie a Líbye, prevádzaní do zóny konfliktu v Náhornom Karabachu s cieľom priamej účasti v bojových akciách. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vo štvrtok uviedla, že Moskva má údaje o sýrskych žoldnieroch v Náhornom Karabachu, a nejedná sa len o informácie z médií.