Americkým leteckým spoločnostiam sú zakázané lety nad Venezuelou - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Americkým leteckým spoločnostiam sú zakázané lety nad Venezuelou

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Správa civilného letectva USA (FAA) zakázala americkým leteckým spoločnostiam lety nad Venezuelou kvôli “politickej nestabilite a napätiu” a nariadila im, aby opustili Venezuelu počas 48 hodín, uvádza sa v upozornení FAA uvedenom na jej webe.

“Všetky lety na území a vo vzdušnom priestore Venezuely vo výške menej ako 26-tisíc stôp (okolo osem tisíc metrov – pozn.red.) <…> sú zakázané až do vydania osobitných pokynov v súvislosti so zvýšenou politickou nestabilitou <… > vo Venezuele a s tým spojeným neočakávaným rizikom pre lety, “uvádza sa v dokumente.

Uvádza sa tiež, že “osoby <…> nachádzajúce sa na území a vo vzdušnom priestore Venezuely <…> môžu opustiť územie a vzdušný priestor Venezuely najoperatívnejšie cestou v priebehu 48 hodín od chvíle, kedy bolo toto upozornenie uverejnené, ak pilot dôjde k záveru, že let môže byť vykonaný bezpečne. “Uvádza sa, že upozornenie sa týka všetkých leteckých dopravcov evidovaných v USA.

V utorok ráno sa vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó, ktorý sa predtým vyhlásil za prezidenta, stretol so svojimi priaznivcami na diaľnici pred vojenskou základňou v Caracase. Ešte predtým Guaidó vyzval venezuelský ľud a armádu, aby vyšli do ulíc a dokončili operáciu Sloboda s cieľom zvrhnutia zákonného prezidenta Nicolasa Madura.

Venezuelský prezident Maduro vyhlásil, že velitelia všetkých regiónov a zón integrovanej obrany vyhlásili svoju úplnú vernosť národu, ústave a vlasti. Neskôr Maduro oznámil, že sa rozhodol začať vyšetrovanie pokusu o prevrat, ktorý spáchala opozície. Podľa slov venezuelského ministra obrany Vladimira Padrina ozbrojené sily krajiny úplne zostávajú na strane “ústavy a legitímnej vlády”. Pokus o prevrat uskutočnený Guaidaom odsúdil aj predseda Najvyššieho súdu Venezuely Michael Moreno.

Vo Venezuele začali 21. januára masové protesty proti prezidentovi Madurovi krátko po jeho prísahe. Predseda Národného zhromaždenia kontrolovaného opozíciou Juan Guaidó sa nezákonne vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. Rad západných krajín na čele s USA Guaidóa uznali.

Maduro na to zareagoval tým, že nazval predsedu parlamentu bábkou Spojených štátov. Rusko, Čína, Turecko a rad ďalších krajín podporili Madura ako legitímneho prezidenta. V Moskve nazvali “prezidentský status” Guaidóa neexistujúcim.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *