Americký miliardár predpovedá koniec kapitalizmu. Do dvoch rokov čaká revolúciu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Americký miliardár predpovedá koniec kapitalizmu. Do dvoch rokov čaká revolúciu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ak politici nepresadia radikálne zmeny, ktoré zastavia narastajúcu nerovnosť medzi ľuďmi, dôjde už v budúcom desaťročí k vzbure a rozpadu spoločnosti. S týmto varovaním neprichádza žiadny komunista ani socialista, ale jeden z najznámejších žralokov západného finančného sveta, americký miliardár Ray Dali.

Aj keď sa v poslednej dobe snažia “zachrániť svet” pred sociálnou katastrofou aj mnohí ďalší bohatí ľudia, v prípade 69 ročného Dalia je varovanie pred “koncom súčasnej formy kapitalizmu” obzvlášť pikantné. Ide totiž o finančníka, ktorý svoje imanie odhadované na 18,4 miliardy dolárov, získal predovšetkým špekulatívnymi obchodmi a správou rizikových “hedgeových” fondov. Teraz sa snaží dokázať, že systém, prostredníctvom ktorého rozprávkovo zbohatol, je zlý a musí sa zmeniť.

“Zostávajú nám už len dva roky na to, aby sme zachránili našu spoločnosť,” napísal Dali v rozsiahlej eseji, ktorú zverejnil na sociálnej sieti LinkedIn. Na tridsaťjeden stranách sa snaží vysvetliť, prečo práve jemu, v pravom slova zmysle finančnému žralokovi, pripadá súčasný “kapitalizmus” neudržateľný. V skratke povedané preto, že už dávno prestal byť údajne systémom rovnakých príležitostí.

“Mnoho rokov som pozoroval, ako sa kapitalizmus vyvíja spôsobom, ktorý dnes pre väčšinu Američanov nie je dobrý,” tvrdí Dali. Súčasný kapitalistický systém v najvyspelejších krajinách sveta podľa neho vytvára stále sa obnovujúce špirály, ktoré na jednu stranu vynášajú nahor majetných a zrážajú dole tých nemajetných.

To zvyšuje mieru sociálnej nerovnosti ako v oblasti príjmov, tak majetku. Na jednom z použitých grafov vo svojej eseji Dali tvrdí, že 60% Američanom sa za posledných 50 rokov vôbec nezdvihli reálne príjmy, zatiaľ čo zvyšku tých bohatších stúpli o 40%. Desatine tých najbohatších dokonca dvojnásobne. V ďalšej grafike potom Dali dokladá, že iba polovica všetkých obyvateľov USA má dnes vyšší reálny plat, než aký mali ich rodičia. Jedno percento najbohatších Američanov dnes vlastní cez polovicu všetkého privátneho majetku v krajine a s každým dňom majetkový presun zdola na absolútnu špičku pokračuje.

Pokračujúce koncentrácia bohatstva do rúk čoraz menšej skupiny tých najbohatších podľa Dalia vedie k údajne tomu, že už sa nedá hovoriť o rovnosti príležitostí, a to ani v oblasti školstva. Chudobní nemajú na to, aby zaplatili deťom dobré školy, zatiaľ čo bohatí si vytvárajú svoj vlastný svet, v ktorom umožňujú prestížne vzdelanie a kariérny rast aj deťom, ktoré by často bez peňazí rodičov nevyštudovali.

Dali pripisuje svoju úspešnú kariéru aj tomu, že ako dieťa zo strednej triedy vyrastal v úplne inej dobe ako dnes. “Bol som vychovávaný vo viere, že všetci Američania majú rovnaké príležitosti k základnej lekárskej starostlivosti, dobrému vzdelaniu a práci. A že je to spravodlivé a najlepšie pre blaho spoločnosti ako celku, “tvrdí vo svojej eseji miliardár. Lenže súčasná forma kapitalizmu už podľa neho rovnaké príležitosti neponúka.

Vzdelanie len pre niekoho

Deti z chudobných a chudobnejších rodín majú údajne len minimálnu šancu, že si podobne ako on splnia svoj americký sen a postúpia do vyšších spoločenských poschodí. To vedie k tomu, že spoločnosť ako celok prichádza o talenty z chudobnejších vrstiev, ktorých potenciál nevyužíva, zatiaľ čo rad tých menej schopných a talentovaných žije v prepychu. Dali vo svojej prezentácii napríklad tvrdí, že celkovo 40% detí z najchudobnejšej pätiny amerických rodín zostane v tejto príjmovej skupine aj v dospelosti a nikam sa neposunie.

Podľa amerického miliardára sa potom môže početná čoraz väčšia časť spoločnosti, cítiť kvôli neexistencii rovnakých príležitostí frustrovaná. To vytvára podhubie pre rast rôznych populistických a radikálnych hnutí a v konečnom dôsledku i prostredie pre vznik katastrofálnych sociálnych otrasov. A to už práve v horizonte spomínaných dvoch rokov. “Teraz sa nachádzame vo zlomovom bode, kedy sa aj ľudia s rôznymi ideologickými názormi musia dať dohromady a prepracovať systém tak, aby bol koláč rozdelený spravodlivejšie. V opačnom prípade zažijeme obrovský konflikt a revolúciu, ktorá ublíži úplne všetkým a prispeje aj k zmenšeniu koláča, “varuje Dali.

Chudoba

Jeho návrh riešenia obsahuje celkom päť bodov, z nich najdôležitejšie je ale podľa neho práve nutnosť celospoločenskej a politickej zhody na tom, že pokračujúca sociálna nerovnosť ohrozuje stabilitu spoločnosti a musí sa s ňou teda niečo robiť. Dali ďalej spomína potrebné vyššie zdanenie bohatých, uvalenie špeciálnej dane na zisk z “neproduktívnej činnosti”, štátnu podporu programov, ktoré prispejú k odstráneniu chudoby a rovnakým príležitostiam. Ako jeden z dôvodov narastajúcej sociálnej nerovnosti vidí miliardár aj politiku centrálnych bánk v USA aj Európe raziacu politiku nízkych úrokových sadzieb. To podľa Dalia vedie k zatraktívneniu kapitálových investícií, ako sú akcie, ktoré však opäť nahrávajú bohatým, ktoré si takéto investície môžu dovoliť.

Ak je, ako tvrdí miliardár, ešte šanca na odvrátenie hroziacej sociálnej revolúcie, potom zásadné budú výsledky nadchádzajúcich volieb a názorovej preferencie politikov, ktorí z nich vzídu. “V najbližších dvoch rokoch prebehnú rozhodujúce voľby v USA, Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Nemecku a Európskom parlamente,” píše Dali s tým, že výsledok bude mať zásadný vplyv na riešenie otázok opísaných v jeho eseji.

Zo špekulanta prognostik

Otázkou ale samozrejme tiež zostáva, prečo sa práve “špekulant” a finančník Dali cíti povolaný k tomu, aby predpovedal budúcnosť kapitalizmu. Aj na to má miliardár, zaradený agentúrou Bloomberg medzi stovku najbohatších ľudí sveta, svoju odpoveď. Zbohatol totiž údajne práve kvôli tomu, že bol celých päťdesiat rokov dobrým prognostikom. “Základnou súčasťou mojej práce bolo predvídanie vývoja ekonomík. A to je presne to, čo robím vo svojej eseji, “tvrdí Dali.

Svojim varovaním sa zaradil medzi desiatky ďalších miliardárov a filantropov, ktorí varujú pred rozpadom dnešnej spoločnosti kvôli narastajúcej sociálnej nerovnosti. V USA i Európskej únii dokonca vznikajú spolky “superbohatých”, ktoré sa snažia presvedčiť politikov, aby na ne a ďalších boháčov uvalili vyššie dane alebo špeciálne daň z majetku. Filantropia a sponzorstvo totiž problém údajne nerieši. V USA presadzuje požiadavky na prerozdelenie peňazí od bohatých organizácia Patriotic Millionaires (vlasteneckí milionári) zložená zo zhruba 200 “superboháčov”. Požiadavky spolku nedávno podporil aj druhý najbohatší človek sveta, zakladateľ firmy Microsoft Bill Gates.

Podobné spolky “suberbohatých”, ktorí chcú viac zdaniť sami seba, fungujú už dlho aj vo Francúzsku, Nemecku a ďalších krajinách. Ich snaha zmeniť súčasnú podobu kapitalizmu smerom k údajne spravodlivejšiemu rozdeleniu zdrojov a ziskov z nich má pritom jedno spoločné. A síce pragmatickú obavu z toho, že prípadné sociálne nepokoje by tvrdo zasiahli aj tých najbohatších.

Nemecký spolok “Appel für eine Vermögensabgabe (Výzva na dávky z majetku)”, ku ktorému sa hlási 70 bohatých nemeckých podnikateľov, rentiérov a investorov, preto okrem vyšších daní pre bohatých žiada aj jednorazové odvody vo výške 10% z ich čistých aktív. Nemeckí milionári, združení v tejto organizácii, podporujú aj požiadavku na zmrazenie manažérskych platov tak, aby stonásobne a viac neprekročili priemerný plat. Tvrdia pritom, že ich požiadavky nemajú nič spoločné so socializmom, ale odkazujú na “zlaté časy kapitalizmu” v druhej polovici minulého storočia.

“Považujem za škandalózne, keď dnes manažér veľkého koncernu berie aj stokrát viac ako priemerný zamestnanec. Pred tridsiatimi rokmi bol takýto rozdiel maximálne dvadsaťnásobný. A spoločnosť pritom vykazovala vysoký hospodársky rast, málo nezamestnaných a relatívne spravodlivé rozdelenie vytvoreného národného bohatstva, “povedal v skoršom rozhovore s autorom toho článku jeden zo zakladateľov nemeckého milionárskeho spolku Dieter Lehmkuhl. Zatiaľ žiadna z podobných iniciatív “superbohatých” ale nepresvedčila politikov, že popisovaná hrozba sociálnej revolúcie je skutočne reálna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *