Zo sveta

Americkí zdravotníci odmietajú očkovanie, nechcú byť pokusnými králikmi

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Hoci americkí zdravotníci denne prizerajú smrti pacientov s koronavírusom, mnoho z nich sa odmieta nechať očkovať novými vakcínami. Odborníci však varujú, že bez masového globálneho očkovania zostane vírus hrozbou a vyzvali k osvete. Z očkovania majú v USA najväčší strach Afroameričania a Hispánci, ktorí poukazujú na históriu zneužívania a experimentov, informuje portál iDnes.cz

Zdravotná sestra Susan, ktorá pôsobí na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici v americkom Texase, denne vidí ľudí umierajúcich s covidom-19. Napriek tomu očkovanie proti chorobe odmietla. „Nie som antivaxxer, mám každú dostupnú vakcínu, aj proti chrípke. Ale nechcem byť pokusný králik,“ tvrdí zdravotníčka.

V USA je momentálne povolená dvojica vakcín od spoločností Pfizer / BioNTech a Moderna, ktoré sú podľa odborníkov bezpečné. Hoci testovanie preukázalo úspešnosť okolo 95 percent, zdravotníci naprieč USA, ktorí majú prístup k vakcíne ako prvý, sami očkovanie odmietajú.

A rozhodne ich nie je málo. Injekciu odmietlo štyridsať percent zdravotníkov, ktorí s koronavírusom bojujú v prvej línii v kalifornskom okrese Los Angeles. Vakcínu nechce ani šesťdesiat percent pracovníkov v opatrovateľských domoch v Ohiu. Táto skutočnosť vyvoláva u odborníkov znepokojenie.

„Ak sa nebudeme týmito rannými údajmi od zdravotníkov zaoberať, môže to znamenať, že po všetkej práci a sebaobetovaní budeme aj v nasledujúcich rokoch pozorovať ohniská covidu-19. Nielen v roku 2021, ale aj v ďalších rokoch, „hovorí epidemiologička Whitney Robinsonová z univerzity v Severnej Karolíne.

Podľa prieskumu neziskovej organizácie Kaiser Family Foundation z minulého mesiaca váha nad vakcínou v USA celkom 29 percent zdravotníkov. Čísla pochádzajúce z nemocníc a opatrovateľských domov sú podľa Robinsonovej jedinečné v tom, že poskytujú konkrétnejší obrázok o tom, kto a prečo vakcínu odmieta.

Prieskum think tanku Pew Research ukázal, že najviac s očkovaním váhajú černosi. Cez 83 percent ázijských Američanov v novembri uviedlo, že ak by im bola ten deň ponúknutá vakcína, vezmú si ju. Tento názor zdieľa 63 percent Hispáncov, 61 percent belochov, ale len 42 percent Afroameričanov.

zdroj: iDnes.cz / preklad: Magazín1