Americkí farmári sa nedokážu postaviť na nohy! Nemajú čo predať a sú v dlhoch - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Americkí farmári sa nedokážu postaviť na nohy! Nemajú čo predať a sú v dlhoch

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Povodne, ktoré postihli v marci Stredozápad USA, zatopili takmer 40 percent úrody obilia, kukurice a sóje. Škoda presiahla tri miliardy dolárov. Farmári sú v panike: stačilo málo a urovnanie obchodného konfliktu s Čínou by vytiahlo odvetvie z hlbokej krízy. Ako sa podarí americkému poľnohospodárskemu trhu znovu vstať na nohy po takomto údere?

Posledná šanca

Agrárny sektor USA prežíva najväčší pokles za tridsať rokov. V minulom roku len v štátoch Stredozápadu podalo žiadosť o konkurzné konania 84 fariem. To je maximum od roku 2007.

Hlavnou príčinou všeobecnej skazy je najhlbšia dlhová jama od doby agrárnej krízy v 80. rokoch, ktorá zasiahla väčšinu farmárov. Mnohí pracujú so stratou a nemajú šancu zaplatiť dlhy v tejto sezóne. Iba niektorí sa niekedy dostávajú na nulu alebo dosahujú nepatrného zisku.

Na trhu sú už dávno vidieť znaky nadvýroby, ktorá nedovolí farmárom zvyšovať ceny produkcie.

Trumpom rozpútaná obchodná vojna s Čínou prudko vyostrila situáciu. Následkom obmedzujúcich odvetných cieľov zavedených Pekingom na poľnohospodársku produkciu boli poškodení predovšetkým pestovatelia sóje a kukurice, ktorí celé desaťročia odosielali úrodu na čínsky trh. Prakticky boli zastavené dodávky sóje.

Poľnohospodári so zatajeným dychom sledovali rokovania s Čínou, počas ktorého sa rysovalo krehké prímerie.

Dlhy poľnohospodárov dosiahli 409 miliárd dolárov – zvýšili sa za rok o 24 miliárd, oznámil kongresu minister poľnohospodárstva Sonny Perdue.

V očakávaní novej obchodnej zmluvy farmári naplnili minuloročnou úrodou sklady. A prakticky všetko skončilo pod vodou, keď sa v marci mohutné rieky Mississippi, Tennessee a Missouri vyliali z brehov a začali najväčšie záplavy za celú históriu krajiny.

Мiliardy pod vodou

Jarné záplavy spôsobené topením rekordného množstva snehu v spojení so silnými lejakmi zasiahli celé takzvané obilné pásmo USA – od Nebrasky až po Iowu.

Prúdy vody zničili státisíce skladov s úrodou.

V Iowe, Nebraske a Južnej Dakote predstavuje celková škoda spôsobená poľnohospodárskymi stratami a úhynom dobytka tri miliardy dolárov.

Podľa hodnotenia Archer-Daniels-Midland, jednej z najväčších spoločností obchodujúcich s obilím na svete, záplavy pripravia USA o 50-60 miliónov dolárov prevádzkového zisku v prvom štvrťroku.

Konečný úder

Ako uvádza NYT, živelná pohroma môže definitívne doraziť farmy, ktoré aj tak prežívajú najhoršie obdobie za tridsať rokov. Je to komplikované aj tým, že potopa, ktorá spláchla úrodu a zásoby, značne poškodila infraštruktúru – dedinské cesty, mosty a železnice.

Poľnohospodárstvo tak stratilo možnosť dodávať produkciu z fariem do spracovateľských závodov a konečným spotrebiteľom. Rovnako ako získavať osivo a krmivo pre zvieratá.

“Je to zrejme náš koniec,” povedal The New York Times Anthony Ruzhichka, majiteľ jednej z rodinných fariem v štáte Nebraska. ,, Finančne to jednoducho neprežijeme. “

Nepredať, ale zničiť

Podľa výpočtov farmárov Iowu záplavy zničili až 80 percent úrody. Tony nepredaného obilia zostávajú v zatopených skladoch. Odborníci už vyhlásili: ani nemá cenu sa snažiť predať kukuricu a ďalšie zaplavené obilniny, ktoré stratili predajný vzhľad.

Americkí úradníci sľúbili, že sprísnia kontroly akejkoľvek poľnohospodárskej výroby, aby vylúčili, že sa na trh dostane pokazené obilie nebezpečné pre zdravie spotrebiteľov (okrem iného aj preto, že následkom záplav sa vyliali z brehov odtokovej nádrže drenážnych vôd z polí, znečistené chemikáliami, na početné farmy).

Farmári upozorňujú úrady, že budú bezpodmienečne potrebovať finančnú pomoc z federálneho rozpočtu. Ale aj ak ju dostanú, úplná obnova poľnohospodárskej výroby bude trvať roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *