Americké mesto sa na protest proti očkovaniu vyhlásilo za republiku a nebude počúvať nariadenia - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Americké mesto sa na protest proti očkovaniu vyhlásilo za republiku a nebude počúvať nariadenia

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Pre zástupcu primátora mesta Oroville Scotta Thomsona, otca dvoch malých chlapcov, bolo nariadenie guvernéra Gavina Newsoma, podľa ktorého musia byť školáci očkovaní proti Covid-19, poslednou kvapkou.

Vláda podľa neho nemá právo mu hovoriť, čo má dávať do tela svojho alebo svojich detí. Veľa jeho voličov s ním súhlasilo, pokiaľ išlo o tzv. pandemické mandáty.

A tak vymyslel pre svoje malé mesto v severnej Kalifornii riešenie. Oroville sa vyhlásilo za ústavnú republiku. Miesto, kde sa miestni predstavitelia zaviazali bojovať proti vládnym mandátom, ktoré podľa nich zachádzajú príliš ďaleko.

“Akékoľvek nariadenia vydané štátom Kalifornia alebo federálnou vládou Spojených štátov, ktoré sú prehnané alebo zjavne porušujú naše ústavne chránené práva, nebude mesto Oroville voči svojim občanom presadzovať,” stojí vo vyhlásení, ktoré tento mesiac schválila mestská rada.

„Prianím je dialóg,“ povedal Thomson.

Pre niektorých bola deklarácia zastáním slobody. Iní obyvatelia mesta ju však považovali za bezohľadný záchvat hnevu uprostred prebiehajúcej pandémie, ktorá zabila viac ako 73 tisíc Kalifornčanov.

Ústavné uznesenie republiky v Oroville je prevažne symbolické, nemá žiadnu moc nad školami, ktoré sú regulované štátom.

Na zasadnutí mestskej rady v Oroville, na ktorom bola schválená rezolúcia o ústavnej republike, musel pracovník mesta jednému z komentátorov vysvetliť, že rezolúcia nie je “začatím snahy o vystúpenie Oroville z Kalifornie a z Únie”.

Thomson uviedol, že podnetom na vyhlásenie bolo povinné očkovanie, najmä to pre školákov, proti ktorému sa postavilo niekoľko školských obvodov okresu Butte a ktoré vyvolalo protesty po celom štáte, vrátane miest ako Los Angeles.

„Teraz, keď sa mandáty posunuli od toho, že vám niečo dávajú nielen na telo zvonku alebo upravujú váš chod, ale teraz vám do tela strkajú niečo, o čom nikto nevie, aké to má dlhodobé účinky, tak to je jednoducho ako, OK, teraz už to podľa môjho názoru prekračuje hranicu,” povedal Thomson.

Thomson, pastor cirkvi Zhromaždenia Božieho, povedal, že nie je proti rúškam ani proti vakcíne pre ľudí, ktorí o ňu stoja. Povedal, že on ani jeho synovia nie sú očkovaní, ale že teraz majú protilátky po miernom ochorení covid-19 v auguste.

“Sú ľudia, ktorí si hovoria: ‘Celá tá vec je podvod,'” povedal Thomson. “My takí nie sme, len sa správame ľahkomyseľne.”

Uviedol, že neočkovaní zamestnanci mesta sú každý týždeň testovaní na prítomnosť covid-19 na náklady mesta. A jeho cirkev rozdala veriacim stovky rúšok.

Smith uviedol, že väčšina miestnych podnikateľov vyhlásenie podporuje. Povedal, že rozsiahle pandemické uzávierky sú ťažkou pilulkou, pretože prichádzajú uprostred miestnej “daňovej renesancie” a rastúceho počtu obyvateľov v posledných rokoch.

Radná Krysi Riggsová uviedla, že ako jediná hlasovala proti vyhláseniu, pretože sa domnieva, že najlepší spôsob, ako sa vedeniu mesta môže brániť proti mandátom, je súdny systém, nie uznesenie. Povedala však, že chápe frustráciu z mandátov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *