Spoločnosť Zo sveta

Americká armáda znečisťuje planétu viac ako 140 krajín sveta

Americké ozbrojené sily, obdobne ako zásobovacie reťazce veľkých korporácií, závisia na rozsiahlej globálnej sieti kontajnerových lodí, nákladných vozidiel a lietadiel pre zásobovanie svojich operácií – od bômb k humanitárnej pomoci a uhľovodíkovým palivám. Vo svojej najnovšej štúdii autori Benjamin Neimark, Oliver Belcher a Patrick Bigger prepočítali, nakoľko táto obrovská infraštruktúra prispieva ku klimatickej zmene.

Kalkulácia emisií skleníkových plynov sa zvyčajne sústreďuje na civilnú spotrebu energie a palív. Nedávne štúdie však ukazujú, že americké vojenské sily sú jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia v histórii; spotrebujú viac kvapalných palív a vypúšťajú viac plynov ovplyvňujúcich klímu ako väčšina stredne veľkých štátov. Ako štát by ich emisie skleníkových plynov boli na 47. mieste, približne medzi Peru a Portugalskom.

Nie je náhodou, že americké vojenské emisie nie sú vždy zahrnuté v štúdiách o klimatickej zmene, a to kvôli nedostatku spoľahlivých dát od amerických úradov a Pentagonu. V roku 1997 vláda USA presadila vymazanie vojenských emisií z Kjótskeho protokolu. Táto medzera bola síce odstránená parížskou dohodou z roku 2015. Avšak Trumpov krok z dohody odísť, vrátia veci do starých koľají.

Autorská štúdia vychádza z dát získaných prostredníctvom početných žiadostí v rámci Zákona o slobode informácií americkej obrannej logistickej agentúre, čo je masívna byrokratická inštitúcia, ktorá má na starosti americké vojenské zásobovacie reťazce, vrátane nákupu a distribúcie uhľovodíkových palív: V roku 2017 bolo zakúpené približne 269 230 barelov nafty a spálením tohto paliva vypustené cez 25 000 kiloton oxidu uhličitého. Americké letectvo zakúpilo palivo v hodnote 4,9 miliárd dolárov, námorníctvo za 2,8 miliardy, armáda za 947 miliónov a námorná pechota za 36 miliónov dolárov.

Americké vojenské orgány sú si už dlhšiu dobu vedomé, že nemajú imunitu voči eventuálnym následkom klimatických zmien, a svoju úlohu v tejto situácii neignorujú. Ich prístup si však odporuje. Na jednej strane mnohé vojenské základne sa napríklad pripravujú na zvyšovanie morskej hladiny; investujú do alternatívnych energetických zdrojov ako sú biopalivá. Snažia sa tiež, ozeleniť ‚aspekty vojenských operácií vyšším objemom výroby energie z obnoviteľných zdrojov na základniach. Na druhej strane ale zostávajú najväčším inštitucionálnym spotrebiteľom uhľovodíkových palív na svete a na dlho do budúcnosti sa uviazali na zbraňové systémy – existujúce lietadlá a vojnové lode – ktoré závisia od uhľovodíka.

One Reply to “Americká armáda znečisťuje planétu viac ako 140 krajín sveta”

  1. You can definitely see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *