Američania v prieskume si myslia, že sú najlepšou krajinou na svete. Najmenej si veria Nemci - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Američania v prieskume si myslia, že sú najlepšou krajinou na svete. Najmenej si veria Nemci

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Prieskum sociologického projektu YouGov-Cambridge Globalism Project ukázal, ako mnohí občania USA naďalej oceňujú svoj národ.

37% opýtaných Američanov uviedlo, že žijú v “najlepšej krajine na svete”, predstihujú na tomto ukazovateli respondentov z iných krajín, napísal The Guardian.

Viac ako 40% Američanov tvrdí, že majú voči svojmu prezidentovi “vážnu nechuť”, 70% označuje zvoleného predstaviteľa za “manipulátora” a 64% verí, že krajina je “rozdelená na obyčajných ľudí a skorumpovanú elitu, ktorá ich využíva”. Či už sú ich názory akékoľvek, mnohí v Spojených štátoch naďalej veria v “národný mýtus”, uviedol britský denník The Guardian.
 
Pokiaľ ide o národnú hrdosť, Američania prevyšujú občanov iných štátov. K tomuto záveru dospeli autori projektu YouGov-Cambridge Globalism, ktorý pokryl 23 krajín sveta.
 
To všetko naznačuje, že zatiaľ čo posledné dva roky sa Donald Trump snaží obnoviť “veľkosť” Spojených štátov, americká výnimočnosť tak žije. Zvlášť v porovnaní s ostatnými národmi, poznamenal The Guardian.
 
Iba 6% Francúzov súhlasilo, že ich krajina je “najlepšia na svete”. V Spojenom kráľovstve bola táto hodnota 10%. Nemecko malo najnižšiu mieru – iba 5% občanov.
 
29% Austrálčanov a 28% Kanaďanov bolo optimistickejších pri hodnotení svojich štátov. Čínu označilo 29% svojich obyvateľov za “najlepšiu na svete”. Saudská Arábia bola na tom ešte lepšie a dostala 33% súhlas svojich občanov.
 
Američania však prekonali všetkých ostatných: 37% respondentov označilo svoju krajinu za “najlepšiu na svete”. Podľa ďalších 28% Spojené štáty prevyšujú väčšinu ostatných krajín.
 
Súčasne majú občania USA ďalší výrazný rys – rekordne nízky počet zahraničných ciest. 65% respondentov, predovšetkým Američanov, priznalo, že v poslednom roku nikdy neodišli do zahraničia, aby si mohli oddýchnuť.
 
Medzi Američanmi, ktorí uznali svoju krajinu za “najlepšiu na svete”, 71% uviedlo, že neopustil Spojené štáty počas minuloročnej dovolenky. Ďalších 15% uviedlo, že celkovo len raz alebo dvakrát išli do zahraničia.
 
Historik Peter S. Onuf verí, že prejavy americkej výnimočnosti nemusia nutne súvisieť s aroganciou, ako sa to môže zdať outsiderovi. Podľa jeho názoru je to skôr odrazom sporu v relatívne mladom historickom meradle, republiky, čo označuje Ameriku.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *