Zo sveta

Američania pri útoku na Islamistov vyvraždili aj nevinné malé deti a celú rodinu

Američania chceli v Afganistane v odvetnom útoku zasiahnuť len vozidlo plánovača útoku z odnože Islamského štátu. Ich útok dronom si však vyžiadal aj niekoľko civilných obetí vrátene detí.

Deväť členov jednej rodiny vrátane šiestich detí zahynulo v sobotu počas amerického útoku dronom na vozidlo v obytnej časti afganskej metropoly Kábul. S odvolaním sa na vyjadrenia príbuzného obetí o tom v pondelok informovala spravodajská televízna stanica CNN.

Americká armáda podnikla útok dronom na „plánovača“ odnože Islamského štátu operujúcej na území Afganistanu, známej pod skratkou IS-K alebo ISIS-K, ktorá sa priznala k útoku na kábulskom letisku. Najmladšou civilnou obeťou je dvojročné dievčatko, uviedol pre CNN brat muža, ktorý pri útoku zahynul. Bola to „obyčajná normálna rodina“, uviedol. „Nie sme Islamský štát a toto bol rodinný dom, kde žili moji bratia s rodinami,“ dodal.

Susedia a svedkovia na mieste útoku uviedli, že o život prišlo niekoľko ľudí vrátane detí. Americká armáda v nedeľu priznala, že existujú informácie o civilných obetiach. „Vieme, že došlo k ďalším silným explóziám po zničení vozidla, čo naznačuje, že v ňom bolo veľké množstvo výbušného materiálu a mohlo to viesť k ďalším obetiam. Je nejasné, čo sa mohlo dohrať, a naďalej to vyšetrujeme, “ povedal hovorca Centrálneho velenia armády USA Bill Urban.

Podľa agentúry DPA si odvetný útok americkej armády cez víkend v Kábule vyžiadal najmenej desať civilných obetí. Tak informovala miestna televízna stanica ToloNews.