adplus-dvertising

Ak zomrie jediný americký vojak, použijeme vojenskú silu proti Iránu, odkazujú z USA

Spojené štáty naďalej zhromažďujú vojenské sily v blízkosti Iránu. Dôvodom je nedávny útok na dva tankery v Ománskom zálive, z ktorého Washington obvinil Teherán.

Mike Pompeo, ktorý je spolu s poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom zástancom tvrdej línie proti Iránu, odkázal do Teheránu, že smrť jediného amerického vojaka povedie k vojenskej odpovedi. V stredu o tom informoval denník The Washington Post.

Podľa denníka jeden taký odkaz bol odovzdaný počas naliehavej návštevy Pompea v Bagdade po tom, čo Biely dom získal spravodajské informácie, podľa ktorých Irán alebo ozbrojenci, ktorých podporuje, ohrozujú americké záujmy na Blízkom východe.

The Washington Post s odvolaním sa na svoje zdroje tvrdí, že Pentagon spolu s odchádzajúcim ministrom obrany Patrickom Shanahanom sa snažil mierniť „jastraby“ na ministerstve zahraničia a v Bielom dome. Rezignácia Shanahana môže preto hroziť tým, že umiernené hlasy budú v Trumpovej administratíve potlačené.

V utorok podpredseda amerického zboru náčelníkov štábov, generál Paul Selva varoval, že ak Iránci pôjdu po amerických občanoch, americkom majetku alebo americkej armáde, vyhradzujú si USA právo odpovedať vojenskou akciou. Varovanie má platiť aj pre milície podporované Iránom.

„Dôkazy ukazujú na Irán,“ komentoval Selva útok na tankery. „Jediný, kto má motív tento čin vykonať, je Irán,“ povedal novinárom.

V pondelok Pentagon autorizoval nasadenie ďalšej tisícky vojakov na Blízkom východe. Stalo sa tak potom, čo Washington obvinil Teherán z útoku na japonský a nórsky tanker. V máji do regiónu boli presunuté bombardéry B-52 a lietadlová loď USS Abraham Lincoln. Došlo k posilneniu aj protiraketovej obrany systémy Patriot.

Spojené štáty, Saudská Arábia a Británia z útoku na tankery obvinili Irán. Ten zodpovednosť popiera. Ako dôkaz Pentagon zverejnil snímky, na ktorých údajne členovia Iránskych revolučných gárd odstraňujú nevybuchnutú mínu z japonského tankera.

Avšak japonský prevádzkovateľ tankera spochybnil, že výbuch spôsobila mína. Odkazuje na členov posádky, ktorí tvrdia, že pred explóziou blízkosti tankera zahliadli lietajúce objekty.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Iránom sa začali vyhrocovať po tom, čo Washington v máji minulého roka jednostranne odstúpil z jadrovej dohody a uvalil na islamskú republiku nové sankcie. Trumpová administratíva proti Iránu začala kampaň maximálneho tlaku, aby prinútili Teherán vyjednať novú dohodu.

Zdroj: washingtonpost.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.