Zo sveta

Aj pre vysokú zaočkovanosť Nemecko trhá rekordy v počte nakazených

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nemecko má zaočkovaných plnou dávkou vakcíny viac ako 67,5% obyvateľov. Ani to však nestačilo na zastavenie pandémie a vírus naberá na sile.

Za včerajší deň Nemecko hlási rekordných 65 371 nových prípadov koronavírusu. Sedemdňová incidencia je 336,9 prípadov na 100 000 obyvateľov, čo je tiež doteraz najvyššia hodnota.

V celom Nemecku bolo za posledných 24 hodín zaznamenaných 264 úmrtí súvisiacich s covidom. Pred týždňom úrady nahlásili 235 mŕtvych.

Pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu jednotlivé spolkové krajiny sprísňujú opatrenia. Napríklad v Bavorsku nesmú od utorka ľudia, ktorí proti covidu nie sú zaočkovaní, vstúpiť do reštaurácií a hotelov.

„Smerujeme teraz do vážnej núdze. Budeme mať naozaj veľmi zlé vianočné sviatky, ak teraz neprijmeme protiopatrenia,“ upozornil v stredu večer šéf RKI Lothar Wieler.

Odborníci vysvetľujú rast nových prípadov tým, že agresívnejší vírus delta „miluje“ chladnejšie počasie a tak sa ľahšie šíri. Takisto sú slabšie obmedzenia a tak sa môže vírus šíriť medzi neočkovanými.

„Vakcína výrazne znižuje riziko vážneho ochorenia a smrti. S rastúcim počtom prípadov sa riziko nákazy COVID-19 zvyšuje aj u očkovaných ľudí. Zaočkovaní, ktorí by mohli čeliť vyššiemu riziku, sú starší ľudia so slabším imunitným systémom, najmä ak od ich druhej dávky uplynul nejaký čas. Krajina teraz podáva posilňovacie (booster) vakcíny ľuďom, ktorí boli plne zaočkovaní pred viac ako šiestimi mesiacmi,“ vysvetľujú odborníci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *