Aj keď Nemci sľubovali, Ukrajine neposkytli skoro žiadne zbrane, píše Die Welt

Síce Nemecko sľubovalo vojenskú pomoc Ukrajine, svoju podporu minimalizovalo. Za posledných deväť týždňov neposkytlo Ukrajine skoro žiadne zbrane, uvádza portál Die Welt s odvolaním sa na dokumenty.

Nemecko nedodáva ťažké zbrane, ale od konca marca ani žiadne ľahké zbrane, upozorňuje Die Welt. Medzi 30. marcom a 26. májom dorazili na Ukrajinu z Nemecka iba dve zásielky zbraní, a to 3000 protitankových mín a ďalších 1600 špecializovaných protitankových mín, náhradné diely ku guľometom, zápalné šnúry, vysielačky, ručné granáty, výbušniny.

Posledná dodávka protilietadlových a protitankových zbraní sa podľa Ukrajiny uskutočnila 25. marca, teda pred viac ako dvoma mesiacmi. Vtedy krajina dostala 2000 striel Panzerfaust 3 a 1500 protilietadlových striel Strela.

Ukrajinská armáda však naliehavo žiadala o dodávky napríklad protilodných striel Harpuna, viacnásobných raketometov a protitankových striel, ako sú Milan a Spike. Ukrajina to Nemecku potvrdila listy z 9. apríla a 1. mája, píše Die Welt. Na zozname požiadaviek bolo okrem toho aj množstvo ďalších ťažkých zbraní, ako napríklad tanky Leopard, obrnené transportéry Puma a Marder, obrnené vozidlá Boxer a obrnené transportéry Fuch.

Redakcia denníka Die Welt sa obrátila na spolkové ministerstvo obrany s otázkou, kedy, aké druhy zbraní av akom množstve boli na Ukrajinu dodané. Hovorca povedal, že „informácie o konkrétnych dodávkach zbraní súvisia s bezpečnosťou a sú utajované, preto nemôžu poskytnúť ani potvrdiť podrobnejšie informácie“.