Zo sveta

Africká krajina hlási, že porazila Covid: „Na prvom mieste musí byť naša ekonomika. Nesmieme zaspať. Život musí ísť ďalej“

Prezident africkej krajiny Tanzánie John Magufuli hrdo hlási, že jeho krajina porazila koronavírus, informuje portál BBC. Prezident sa preslávil už na začiatku prvej vlny, kedy dal testami na koronavírus otestovať aj papáju, prepelicu, motorový olej či kozu a údajne podľa neho mali pozitívne výsledky.

Dnes, kedy sa krajiny pasujú s druhou vlnou, tento prezident hlási, že jeho zem nebezpečný vírus dávno porazila. Tanzánsky prezident svoj ľud neposielal ani do karantény. Namiesto toho v čase rastúcich prípadov ochorení Covid-19 ľuďom radil posilňovať si imunitu v saunách a z Madagaskaru objednal „zázračný“ čaj s extraktom z paliny. Ľudí posielal do kostolov a mešít, aby sa modlili. „Koronavírus je diabol, ktorý nemôže prežiť v tele Krista… Okamžite zhorí,“ vyhlásil Magufuli ešte koncom marca.

Celý čas bol prezident proti udržiavaniu odstupov a rúškam a spochybňoval aj testy, ktorými sa zisťujú nakazení na Covid 19. Sám dal otestovať rôzne ovocie či zvieratá a podľa neho mali aj tieto pozitívne testy.

Prvé obmedzenia prišli v krajine v polovici marca 2020, kedy sa tam objavil prvý prípad nakazeného. Uzavreli vtedy školy a iné vzdelávacie inštitúcie. Po asi mesiaci vláda prišla s ďalšími obmedzeniami. Zakázali športové aktivity a zatvorili hranice. Bol obmedzený aj počet cestujúcich v autobusoch či počet ľudí v pohostinstvách.

Africký riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Matshidiso Moeti však vtedy obvinil tanzánsku vládu z nedostatočnej snahy zamedziť šíreniu vírusu. „V Tanzánii sme pozorovali, že vydanie opatrení ako bol napríklad zákaz hromadných zhromaždení, trvalo nejaký čas a domnievame sa, že to mohol byť jeden z faktorov, ktoré viedli k rýchlemu nárastu počtu prípadov,“ uviedol ešte v apríli Moeti.

Magufuli mal aj na tieto výhrady svoje vysvetlenie. „Mali sme tu už množstvo vírusových ochorení vrátane AIDS a osýpok. Na prvom mieste musí byť naša ekonomika. Nesmieme zaspať. Život musí ísť ďalej,“ vyhlásil a argumentoval tým, že iné africké krajiny, ktoré zaviedli prísnejšie reštrikcie, budú v najbližších rokoch trpieť obmedzením svojej ekonomiky a do Tanzánie si budú chodiť nakupovať jedlo.

Začiatkom júna Magufuli vyhlásil, že krajina nad koronavírusom zvíťazila a ministerstvo zdravotníctva oznámilo zatvorenie centier na liečbu a izoláciu pacientov s Covid-19. Zároveň podľa BBC Tanzánia v máji prestala zverejňovať počty nakazených, a tak je nemožné overiť, či sa skutočne vláde podarilo zamedziť šíreniu koronavírusu. Posledný údaj z 29. apríla hovoril o 509-tich infikovaných osobách.