Zo sveta

A je to tu! Európska únia zavedie elektronické očkovacie pasy pre cestovanie

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na tlačovej konferencii po videosummite šéfov krajín EÚ povedala, ako prebiehajú práce na zavedení elektronických očkovacích pasov, píše Sputnik

„Stále existuje viacero otvorených otázok. Jednou z nich je: na čo budú tieto pasy slúžiť. (…) O tom, ako možno takýto očkovací pas potenciálne použiť, by sa malo rozhodnúť na úrovni každej krajiny, ale na úrovni EÚ sa domnievam, že by sme ich mohli použiť na zabezpečenie fungovania jednotného trhu, „uviedla.

Podľa slov šéfky Európskej komisie sa koncom januára členské štáty EÚ s podporou Európskej komisie dohodli na tom, ktorý súbor údajov by mal byť zahrnutý do očkovacieho pasu pre lekárske použitie. Von der LEYEN tvrdí, že krajiny musia implementovať dohody vo svojich zdravotníckych systémoch a hraničných kontrolách. Európska komisia môže podľa vedúceho oddelenia pomôcť s koordináciou a vývojom štandardov pre dokumenty potvrdzujúce očkovanie.

Už skôr sa lídri štátov EÚ v spoločnom vyhlásení na záver schôdzky o koronavíruse dohodli na zavedení elektronických očkovacích pasov. Potvrdenie vykonaného očkovanie bude podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dôvodom pre vstup do Európskej únie z tretích krajín.

Kancelárka vysvetlila, že členské štáty najprv vypracujú také vakcinačné pasy a Európska komisia ich urobí kompatibilnými, aby bola zaistená možnosť ich použitia vo všetkých krajinách únie.

zdroj: Sputnik