235 detí zahynulo v "neznesiteľnom" sýrskom utečeneckom tábore, ktorý zriadili americké jednotky - MAGAZÍN 1
Zo sveta

235 detí zahynulo v “neznesiteľnom” sýrskom utečeneckom tábore, ktorý zriadili americké jednotky

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Až 20 ľudí denne zomrie v stanovom tábore zriadenom americkými jednotkami v severnej Sýrii v dôsledku akútneho nedostatku liekov a potravín, rovnako ako nemožnosti uniknúť z týchto nepriaznivých podmienok.

Počet obetí prudko vzrástol v provizórnom tábore Al-Hol od decembra, kedy došlo k masívnemu prílevu novo prichádzajúcich utečencov z bývalej pevnosti Islamského štátu Al-Baghuz Fawqani, kedy Amerikou podporované Sýrske demokratické sily (SDF) spustili rozsiahlu ofenzívu v tejto oblasti.

Tábor, ktorý mal pôvodne slúžiť pre maximálne 20 000 obyvateľov, sa teraz stal domovom pre viac ako 74 000 ľudí.

Šéf ruského Strediska pre zmierenie v Sýrii generálmajor Viktor Kupčišin v stredu oznámil, že situácia v tábore je na pokraji katastrofickej humanitárnej katastrofy. Kupčišin citoval ženu, ktorá mala to šťastie, že unikla z tábora a uviedol, že “každý deň zomiera 10 až 20 ľudí, vrátane detí”.

“V minulom týždni zomrelo v tábore sedem detí kvôli nedostatku liekov, potravín a kvôli neznesiteľným životným podmienkam,” povedal Kupčišin. Počet obetí samotných detí sa vyšplhal na 235, uviedol. Ruský predstaviteľ vyzval medzinárodné organizácie, aby sa zapojili na zlepšení podmienok v preplnenom tábore, ktorý sa stal jedným z najväčších na východ od Eufratu.

Kupčišin poukázal na to, že Damask ponúka programy presídlenia spolu s bezpečnostnými zárukami tým, ktorí sú vnútorne presídlení po rokoch krviprelievania. Sýrska vláda zriadila dočasné útočisko pre evakuované osoby a ponúkla zefektívniť proces vydávania nových identifikačných dokladov. Damask sa však doposiaľ stretol len s malou alebo žiadnou spoluprácou zo strany koaličných síl pod vedením USA, ktoré kontrolujú tento neslávny tábor Rukban blízkosti základne Al-Tanf, rovnako ako územia, kde sa nachádza tábor Al-Hol.

Autobusy, ktoré mali previezť utečencov z Rukbanu, boli nútené sa obrátiť potom, čo USA im minulý mesiac odopreli prístup, a pokusy ruskej armády diskutovať o situácii utečencov uväznených v Rukbanu zatiaľ nepriniesli žiadne výsledky.

Medzinárodný výbor Červeného kríža tiež volá na poplach nad rýchlo sa zhoršujúcou situáciou v tábore Al-Hol. Predseda Medzinárodného centra červeného kríža (MVČK) Peter Maurer pri návšteve tábora minulý mesiac povedal, že je “šokovaný” príbehmi “detí a žien umierajúcich vo veľkých počtoch kvôli rôznym ťažkostiam”.

zdroj:
http://svobodnenoviny.eu/235-deti-zahynulo-v-nesnesitelnem-syrskem-uprchlickem-tabore-rizenem-americkymi-spojenci/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *