10 citátov siouxského indiána, ktoré vás donútia sa zamyslieť nad "modernou" spoločnosťou - MAGAZÍN 1
Zaujímavosti

10 citátov siouxského indiána, ktoré vás donútia sa zamyslieť nad “modernou” spoločnosťou

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Luther Standing Bear bol náčelník kmeňa Oglala Lakota, ale takisto aj spisovateľ, filozof, učiteľ a tiež herec známy v 20. storočí. Bol vychovávaný v internátnej škole a vedel dobre po anglicky, čo mu umožnilo byť akýmsi prostredníkom medzi dvoma civilizáciami. Bojoval za práva rodených indiánov a snažil sa zmeniť vládny prístup voči nim. Pred svojou smrťou vydal 4 knihy, v ktorých propagoval indiánsky životný štýl. Tu je 10 jeho citátov, ktoré vás prinúti zamyslieť sa nad “modernou” spoločnosťou.

1)Vychvaľovanie sa a prehnané maniere nikdy neboli vnímané ako slušné. Prehrávanie bolo považované za nečestné a tí, ktorí nevedeli mlčať, boli považovaní za drzých. Konverzácia nikdy nezačala v zhone alebo len tak bezdôvodne.

2) Deti boli učené preukazovať slušnosť skrze činy a nie slová. Nemali dovolené odvrávať starším, vstupovať do reči alebo sa niekomu vysmievať.

3) Mlčanie nebolo brané ako urážka. Naopak. Držali sme sa pravidla, že myšlienka predchádza slovo. V období smútku, smrti alebo nešťastie sa ticho považovalo za vyjadrenie rešpektu.

4) O veľkých pláňach, krásnych kopcoch a potokoch sme nepremýšľali ako o “divočine”, ako prírodu nazývali bieli ľudia. Pre nás bola Zem hojnosťou a požehnaním “Veľkej Záhady”.

5) Ľudia z môjho kmeňa žili so všetkým, čo ich obklopovalo, v láske a mieri. Zem, nebo a vodu považovali za aktívne princípy, zvieratá a vtáctvo im bolo priateľom a rovnako tak aj cudzí ľudia im boli bratmi.

6) Láska je záhadou bytia, dáva nám dôvod a schéma našej existencie.

7) Pre ľudskú kožu bolo dobré dotýkať sa zeme. Starí ľudia sedeli vždy na zemi a chodili bosí. Spojenie s pôdou dovoľovalo uvedomiť si spojitosť s ostatnými.

8) Svet bol knižnicou a kamene, listy, tráva i zvieratá boli jej knihami. Naučili sme sa žiť so zákonmi prírody a uctievať jej krásu. Čokoľvek nás pokorilo, dali sme do nápravy čo najviac úsilia, ale nikdy sme sa nesťažovali.

9) Vedel som, že ak sa ľudské srdce vzdiali prírode, zatrpkne. Ak totiž človek stratí rešpekt pre rastúce a žijúce, čoskoro stratí úctu aj k samotným ľuďom.

10) Civilizácia mi bola vnútená … bohužiaľ ale bez lásky, pravdy, úprimnosti a štedrosti.

Dúfam, že niektoré z týchto citácií na vás aspoň čiastočne zapôsobili, a že vás dovedú k myšlienke, že by sa moderná civilizácia mala inšpirovať tou predchádzajúcou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *